Matrace s letnou a zimnou stranou (?)

Autor: Barbara Kovács | 30.8.2016 o 13:22 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  638x

S vytvorením letnej a zimnej strany sa najčastejšie stretávame u HR penových a iných tvrdších typov matracov. 

Tento jav má jednoduché vysvetlenie, zvyčajne tieto matrace majú obidve strany použiteľné. V prípade matracov s pamäťovou penou iba jedna strana je vytvorená na spanie, preto sa môže otáčať iba v dĺžke, v opačnom prípade sa môže dostať na spodok časť určená na spanie.

Podstata letnej a zimnej strany spočíva vo vytvorení optimálneho pocitu tepla. Letnú stranu zatiahnu výrobcovia ľahšou, priedušnou bavlnou, zimnú stranu zakrýva vlna, ktorá je známa svojou schopnosťou udržiavať teplo. Tak je plocha ležania variabilná na základe toho, aktuálne aké okolnosti prevládajú v našom dome.

Výhodou letnej strany je, že vďaka priedušnosti bavlny aj v teple poskytuje pocit čerstvosti  a nemáme pocit vlhkosti z neho.  Oproti syntetickým materiálom, bavlna neodpudzuje späť na telo paru, čo je hlavnou príčinou nepríjemného nočného potenia. Bavlna odvedie vlhkosť a tým  zabezpečuje suché prostredie k pokojnému oddychu.

Zimnú stranu zakrýva vrstva

vlny ,ktorá je známa svojimi nespočetnými blahodarnými vlastnosťami. Udržuje teplo odvádzané telom,neprehrieva sa a svojou výbornou absorpčnou schopnosťou (je schopná viazať cca. 30 percent vlastnej váhy ) zároveň  eliminuje potenie.

Obojstranné matrace nie sú vždy rozoznateľné na prvý pohľad, často krát totiž zimnú a letnú vrstvu predajcovia prekryjú obliečkou s rôznymi efektami (napr. nepremokavým). Vždy je potrebné sledovať visačku na matraci, ktorá nám naznačuje, ktorá strana je práve aktuálne používaná . Teda ak hľadáš matrac s letnou a zimnou stranou,  nestačí hľadať typické znaky, oplatí sa poprosiť o pomoc odborníka, resp. predajcu.

Majú vôbec význam matrace s letnou a zimnou stranou?

Bohužiaľ, vo viacerých prípadoch nemá veľký význam  zimná a letná strana matracov, totiž pod hrubšou plachtou sa nemôžu prejaviť výhodné vlastnosti bavlnenej alebo vlnenej vrstvy. „Nahý“ matrac sa používa veľmi zriedka. Je to pochopiteľné vzhľadom na to, že poťahy matracov sa na jednej strane veľmi ťažko čistia, a  ak by na druhej strane došlo k poškodeniu alebo znečisteniu, nedá sa vymeniť.

Aká je vlastne užitočnosť a dôležitosť zimnej a letnej strany ?

Z istého hľadiska  je otázna, ale bezpochyby môže byť výhodnou voľbou pre klienta, u ktorého sa môže uplatniť poťah a môže sa preukázať schopnosť ovplyvniť pocit tepla. Ak ale používate plachtu alebo chránič na matrac, nechcem klamať, „dvojobdobová“ technológia bude mať minimálny vplyv na kvalitu Vášho spánku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

S kým sa križuje Robert Kaliňák?

Všade inde by už demisia ministra vnútra bola aj zabudnutá a nástupca dávno v úrade.


Už ste čítali?